B!ROM - Biró Máté építész portfólió

  • FELSŐFOKÚ TANULMÁNYOK
  • PÁLYÁZATOK
  • MUNKA
  • RÓLAM
  • ELÉRHETŐSÉGEK

Top 5

  1. DIPLOMA - B.U.R.O.K. HALLGATÓI MŰHELYHÁZ
  2. ////PAJTA
  3. ÖNÉLETRAJZ
  4. ÉPÜLETTERVEZÉS 08
  5. ÉPÜLETTERVEZÉS 07
SZUPERHŐSÖK ÉS ÉPÍTÉSZEK ANALÓGIÁJA

SZUPERHŐSÖK ÉS ÉPÍTÉSZEK ANALÓGIÁJA

›
SZUPERHŐSÖK ÉS ÉPÍTÉSZEK ANALÓGIÁJA

2015/4/03 : YPSZILON komment

SZUPERHŐSÖK ÉS ÉPÍTÉSZEK - ANALÓGIA

/…a vizsgaidőszak vége: az utolsó gondtalan pillanatok, egyéni alvás rekord megdöntése, maratoni filmnézés…/

A Christopher Nolan-féle Batman trilógia /2005-2012/ egyhuzamban is remek időtöltésnek bizonyult. A filmek cselekménye sosem ült le, a három rész alatt egyszer sem unatkoztam. Vajon miért is tetszett ennyire?!

Az ilyen jellegű fantasztikus-akciófilmek kulcsa szerintem, a hihető főhős karakter és az őt hajtó (emberi) motiváció. Batman népszerűsége főként abból fakad, hogy nincs emberfeletti képessége. Bruce Wayne , egy igazságérzettől túlfűtött, kicsorduló bosszúvággyal hajtott milliárdos, aki BATMANként éli kettős életét. Batman a világ egyik legismertebb szuperhőse, Bob Kane által tervezett (1939) kollázs figura. Vannak hihetetlen kütyüjei, mint JAMES BOND-nak (’53), bohém milliárdos, akárcsak Tony Stark a vasember (IRON MAN’63), van szélben lobogó köpenye, mint SUPERMAN-nek (’38), de a karakter alapjának tagadhatatlanul ZORRÓ (1919) tekinthető. Fekete felszerelés, maszk (száj és áll szabadon), az elnyomókkal szembeni kitartó küzdelem éjszakás munkabeosztással.

Batman sikerén gondolkodva eszembe jutott KISS GYULA Tanár úr /Terv 5, első/ előadása, ahol is  Superman termékké válása került párhuzamba a sztárépítészettel. Ezt a gondolatmenetet alapul véve és jóhiszeműen félreértve kezdtem el dolgozni a szuperhősök és építészek analógiáján.

„ Az archetípusos Hős Útja az ember személyes önkeresésének, önmaga felfedezésének és átalakításának, illetve a világban betöltött szerepének jelképe.”
JOSEPH CAMPBELL-Az ezerarcú hős

Az embereknek szükségük van a hősökre. Történelmi alakokra, irodalmi szereplőkre, vagy épp a média kreálmányaira. Egy történet, vagy épp hősünk viselkedése, jellemfejlődése tagadhatatlanul kihat saját személyiségünk kialakulására. /főleg 7-21 éves korunkig/ Elengedhetetlen tehát, hogy legyenek hőseink, példaképeink. Nem azért, hogy járt útra leljünk általuk, hanem, hogy lássuk a helyes irányt, a célt, és a tiszta, igaz motivációt.

Gyakran nekünk ”csillogó szemű szakmai szivacsoknak” is van a pályánknak kezdeti lökést adó ikonikus építész példaképünk. Nos, ők tehát szakmánk hősei.  Jellemüket és alkotásaikat megismerni szakmai előmenetelünk egyik legfontosabb momentuma, hisz általuk tudjuk identifikálni a tudást, a bátorságot és az ösztönös tenni akarást , mely elengedhetetlen saját gondolataink és szakmai elveink kibontakoztatásához.

Egy igazi építész stílusa, tudása, megszállottsága mindig új, szélsőséges spektrumokat bont az építészeti önkifejezés síkján. Nekünk a tőlük szerzett inspirációt és tudást, saját szűrőnkön keresztül kell feldolgoznunk, majd az emberek szolgálatába állítva, egyéni képességeinkhez mérten kell hasznosítanunk azt.

példa: A. GAUDI egy olyan karakterisztikus építész, akit most a kontextus kedvéért nyugodtan tekinthetünk szakmánk egyik szuperhősének. Mesterségének igazi szerelmese, megszállottja volt. Egy szent életű (’92 óta szenté avatási eljárás) építész zseni, akit az organikus építészet ikonjaként ismer a világ. Ő olyan akár egy misztikus szuperhős alak, akinek nincs veszíteni valója, (alig voltak féltett szerettei) aki mindig hű saját eszméihez, és akit az éjszaka késztet arra amiben a legjobb. (Gaudi ugyan is álmatlanságban szenvedett, és feljegyzéseiből tudjuk, hogy kreativitása éjszaka is szárnyalt)

Jelenünk építész szuperhősei ugyan saját stílusukat és formanyelvüket próbálják kitartóan, és minden helyzetben permanensen  érvényesíteni, sajnos azonban nevük és műveik sokszor akaratukon kívül a luxus fogyasztók presztízs termékévé válik.

A sztárépítészet jelensége, továbbá magában hordozza azt a hibát is, hogy olyan reflektált idolok kerülnek előtérbe akik nem feltétlenül tekinthetők követendő példának. Hisz a magas esztétikai minőség, a minden tekintetben értendő egyediség, a technikai innovációk, a kiválóságra való hajlam, továbbá korunk kérdéseinek megválaszolása, a berögződések felülvizsgálása, illetve a tudás elméleti síkból való kifordítása együttesen szükségesek a sikerhez, a hőssé váláshoz.

"Az amerikai TIME magazin szerint az elmúlt hatvan év egyik hőse REM KOOLHAAS holland építész. A folyóirat értékelése szerint Koolhaas egy urbánus látnok, aki zsúfolt városainkban is észreveszi az értékeket. Koolhaas építész irodája, az OMA (Office for Metropolitan Architecture), újfajta megközelítéssel kezeli a 21. századi épületeket...Az idő és az építész állandó versengésében Koolhaas sajátos pozícióban van: belenyugszik az őt körülvevő káoszba, de lehetőséget is lát benne, egy újfajta rend megteremtéséhez."

Alkalmazott művésznek adtuk a fejünket, emberi hősiességünk végtelene így kissé kötött pályára állt. Felelősségteljes feladataink a hatások törvényének értelmébe, következmények láncolatát indítják be az épített környezetünk mátrixában. Egy új épület, felújítás, vagy bármely materiális gesztus/alkotás környezeti kihatással bír. Teljes odaadás és megalapozott meggyőződés szükséges tehát a jobbra való törekvéshez, illetve kitartó fegyelem, hogy soha ne felejtsük el az ok, a cél, a miért, és az egység, mindig maga az ember.

kepek_5.jpg

Jól válaszd meg a hősöd, illetve  saját eszméidet!

és az egészet Batmanre fordítva:
"- De aki többé válik, mint az ember, aki teljesen odaadja magát
egy eszmének, azt nem állítják meg, mert ő már nem is ember.
- Hanem?
- Legenda."...


írta: Biró Máté

Facebook Tumblr Tweet Pinterest Tetszik
0
komment

Ajánlott bejegyzések:

  • FOTÓZÁS, HOBBY FOTÓZÁS, HOBBY
  • ÖNÉLETRAJZ ÖNÉLETRAJZ
  • DIPLOMA - B.U.R.O.K. HALLGATÓI MŰHELYHÁZ DIPLOMA - B.U.R.O.K. HALLGATÓI MŰHELYHÁZ
  • ÉPÜLETTERVEZÉS 04 ÉPÜLETTERVEZÉS 04
  • ÉPÜLETTERVEZÉS 03 ÉPÜLETTERVEZÉS 03
süti beállítások módosítása
Dashboard